Today is Sunday 2nd October

Good job we had no dog class today as we all slept in.
None of us had a good night, and Maya has been poorly today so we are making sure she has plenty of fresh water and if she wants to eat, there is some food down for her.

It’s a lovely sunny day so I stripped the bed and the washing is out. It’s always nice to go to bed in fresh bedding, especially when it has dried outside. It’s a little on the chilly side, but the wind is good so everything should dry.

Lazy dinner today of sausage rolls, hash browns and baked beans. I bought a cheap 50/50 loaf of bread from one of the discount supermarkets for 60p last week. I shall not be buying another. It is pretty tasteless and already is drying out at the edges, so I made a bread and butter pudding for dessert today which we shall slice and have cold later.
This is not to be confused with bread pudding which is totally different. I still have a few slices left so if we don’t use them for toast in the next couple of days, bread pudding will also be on the cards. Meanwhile I shall go back to the 80p white bread which keeps for well over a week past its best before date.

Did you know there are major changes on the shelving in supermarkets as from Oct 1st?
(One source here)

Anything with a high fat, salt or sugar content is to be removed from counters and tills, and I also read that things like high sugar cereals put on lower shelves to promote healthier options and purchases. The popular BOGOF offers are also to be curtailed as from next year. This is all apparently in a bid to beat obesity.
Why can’t TPTB see that many people cannot afford to buy these healthier options due to cost, and IMO all this will do (apart from promote tantrums in kids when they can’t have their cocopops) will affect sales which in turn will affect profits and shares, and thus drive the price up of the cheaper options, so our poorest will end up paying more.

I have said before that I cannot make an individual lasagna or tomato pasta for 75p, nor a cottage pie for £1.50. However I had stopped buying the cheapest lasagna because it lacked flavour, any meat in it was dust and the pasta sheets were like rubber.
My lasagna yesterday cost me £1.50 in minced beef (the pack was £2.89 but I froze two small portions of it), 30p for a tin of tomatoes, one of our onions, 4 lasagna sheets (about 10p), cheese (about £1.50 for the sauce and topping) and 20p worth of milk. This was adequate for four, so did us two meals each thus equating to less than £1 a portion.

I have also said that I am not a working Mum having to fit in my shopping around school times with younger kids in tow, and lucky to have the means and time to shop around.

Keep safe everyone

Advertisement

About pensitivity101

I am a retired number cruncher with a vivid imagination and wacky sense of humour which extends to short stories and poetry. I love to cook and am a bit of a dog whisperer as I get on better with them than people sometimes! In November 2020, we lost our beloved Maggie who adopted us as a 7 week old pup in March 2005. We decided to have a photo put on canvas as we had for her predecessor Barney. We now have three pictures of our fur babies on the wall as we found a snapshot of Kizzy, my GSD when Hubby and I first met so had hers done too. On February 24th 2022 we were blessed to find Maya, a 13 week old GSD pup who has made her own place in our hearts. You can follow our training methods, photos and her growth in my blog posts. From 2014 to 2017 'Home' was a 41 foot narrow boat where we made strong friendships both on and off the water. We were close to nature enjoying swan and duck families for neighbours, and it was a fascinating chapter in our lives. We now reside in a small bungalow on the Lincolnshire coast where we have forged new friendships and interests.
This entry was posted in current events, diary, Just a thought, Opinions, today is.......... and tagged , , . Bookmark the permalink.

11 Responses to Today is Sunday 2nd October

  1. Paula Light says:

    They should figure out how to make fresh, healthy foods cheaper as this will benefit everyone in the long run!

  2. Maggie says:

    Eating healthy has always been the more expensive option. It is shameful.

  3. murisopsis says:

    This is very odd! Will they not carry butter or margarine? I mean those are both really high fat as in all fat products, same for vegetable oil and olive oil to name a couple. Will you be able to purchase salt? What about sugar? I’m so confused….

    • It’s planned to shuffle stuff on the shelves rather than not sell them at all, though one supermarket intends to not sell skimmed milk.
      I noticed today that the healthier option individual cottage pie in the freezer section has gone up and is now more expensive than the one I buy for Hubby. And so it starts………… healthy options means more expense.

  4. Nope, Not Pam says:

    It’s absolutely ridiculous, we’re arguing about bread here. The loaves are down to 650gms but the prices have increased by 20%. Told hubby I’m giving bread up. I’ll eat my wet it for breakfast instead.

Comments are closed.