Recipe of the Day

Just got to share this as it was an experiment that worked.

I cooked a lasagna today, but instead of using full fat cheese for my sauce, I decided to use up some of the light cheese triangles I’d bought ages ago and are still in date.

My basic meat part is
150g lean minced beef  (cooked and excess fat drained off)
1 large onion
1 tin chopped tomatoes
stock cube
1 teaspoon gravy granules to thicken if too sloppy (½ syn).

Cost around £1.60

My sauce today was
1 tablespoon cornflour
1½ mugs skimmed milk
5 light cheese triangles (16.7g each)

Cost around 60p

4 ‘no need to pre-cook’ lasagna sheets

Cost about 15p

Topping
100g finely grated full fat cheese
sprinkle mixed or Italian herbs (I forgot to put them in the meat mix!)

Cost about 50p

This isn’t so much a diet recipe (all the syns are in the sauce and topping if you do SW), but a show willing reduced fat recipe as

100 g light cheese triangle 141 kcal
7.5 g fat of which saturates 5 g
carbs 6 g, of which sugars all 6 g (being processed cheese)
fibre < 0.5 g
protein 12 g
salt 1.8 g

compared to

100g full fat cheese 416 kcal
35 g fat of which saturates 22 g
carbs < 0.5 g
fibre 0
protein 22 g
Salt 1.8 g

I cooked up my meat mix in a saucepan as usual.
The sauce was in a separate pan with a lot of stirring to stop it going lumpy before I added the cheese triangles.  Even by breaking them up they don’t melt that well, so don’t be surprised if you do get lumps as it all sorts itself out in the oven.

My baking dish is 7″ by 9″ or thereabouts, and I put in a layer of the meat mix (about half), then two of the lasagna sheets, followed by a layer of the sauce, again about half.
I added the remainder of the meat mix on top of that (you can put another 2 sheets in between if you wish),  then the other 2 lasagna sheets finally covering them with the remaining sauce.
I spread the grated cheese on the top and because I’d forgotten to add the herbs , sprinkled those on the top.
I baked it in the oven for 30 minutes at 175 º C ( 350 º F, Gas mark 4), then served it with brocolli and carrots.

Good sized portion for the two of us, but it could easily stretch to three with added veg for a total cost of less than three pounds.

This was in May 2018 and garnished with sliced tomato but the quantities and baking dish are the same.

About pensitivity101

I am a retired number cruncher with a vivid imagination and wacky sense of humour which extends to short stories and poetry. I love to cook and am a bit of a dog whisperer as I get on better with them than people sometimes! In November 2020, we lost our beloved Maggie who adopted us as a 7 week old pup in March 2005. We decided to have a photo put on canvas as we had for her predecessor Barney. We now have three pictures of our fur babies on the wall as we found a snapshot of Kizzy, my GSD when Hubby and I first met so had hers done too. On February 24th 2022 we were blessed to find Maya, a 13 week old GSD pup who has made her own place in our hearts. You can follow our training methods, photos and her growth in my blog posts. From 2014 to 2017 'Home' was a 41 foot narrow boat where we made strong friendships both on and off the water. We were close to nature enjoying swan and duck families for neighbours, and it was a fascinating chapter in our lives. We now reside in a small bungalow on the Lincolnshire coast where we have forged new friendships and interests.
This entry was posted in food, Photos, recipes and tagged , . Bookmark the permalink.

16 Responses to Recipe of the Day

  1. The Haunted Wordsmith says:

    Good freaking heck! The ground beef alone would be $1.00 for the cheap kind, nearly $1 for one onion, $.79 for canned generic tomatoes, assuming you have gravy and stock on hand since those can’t be purchased in singles, the meat part alone is 2.18GBP and that’s for the cheapest crap (hint one step above dog food). Lasagna costs around $8-$10 (6-8 GBP) depending on what you have on hand. You made me very hungry though 🙂 Looks and sounds fantastic!

    • Oh my, that’s a lot of difference to what I pay. Whenever I shop, I’m conscious of the number of meals I can get for my outlay. We bought 8 chicken breasts for just under £9, but that’s 8 dinners for us as I only use one for the two of us, be it roast, steamed or curried.
      I buy my meat (5% fat) in a 750 g tray for about £5 and get 5 packs out of it for the freezer. Onions are about 72p from the supermarket for 6 -10 depending on size, and a tin of tomatoes 29p (both ingredients free if they’re from our garden but we’ve used our crop now).
      I get a pack of 12 stock cubes for 36p, and a large tub of gravy granules is 85p. Cheese varies, a 880g slab of full fat mature cheddar cheese is £3.69, my cheese triangles being £1.80 for 24.
      Our shopping bill averages around £33 a week for us and the dog, but I’m working on reducing that.

      • The Haunted Wordsmith says:

        Every city is different, but where I am, there are two brands of chicken you can buy (Tyson and Heritage Farms). I only buy Tyson because it’s better and cheaper than the other brand. We can get boneless, skinless chicken breasts for $8.54 a package and there are 2-3 (half breasts) in a package. Buying 4 packages of those would already be your weekly food budget lol

      • Makes me realise actually how lucky we are.

      • The Haunted Wordsmith says:

        A pint of milk is $.99 but with cereal and cooking, we go through a 1/2 gallon a week which is $1.49 (1.16 GBP). Everything adds up to be ridiculous. $2.99 (2.33 GBP) for a bag of store brand crisps.

      • We buy UHT (long life) milk at 52p a litre, one of which we get through between us a day. Ah, crisps I can identify with, 97p, so I don’t buy them.

    • Out of curiosity, Hubby has looked up prices in Walmart.com in the US and we were stunned at the cost of produce where white onions per pound were 98c or 76p GBP when we are paying 72p a KILO (2.2lbs) from Lidl or Aldi, our two popular discount supermarkets!

  2. looks good and sounds tasty

  3. I like your recipe. Thanks for sharing.

  4. Pingback: If hungry, don’t look now………….. | pensitivity101

  5. Looks great and sounds delicious!
    Check out some of my recipes on my blog ☺️

Comments are closed.