A sneaky ruse

Just a little snippet for us frugal shoppers out there.
A few weeks ago, our preferred breakfast cereal was not available so we had to find an alternative.
Not that this was a problem, as it was good to have a change, so we were glad to see it back on the shelves after a couple of weeks and now buy three boxes at a time, even if it had gone up by a few pence.
Except we have been buying them more often and the cereal entry on my spreadsheet has almost doubled in value since.

Hubby and I sometimes have a bowl of cereal in the evening if I haven’t anything else to nibble (biscuits/chocolate/crisps/ are a no-no at the moment) or we only had a light meal.
But I noticed the other day that a box was only lasting us three or four days instead of a week, and yet we weren’t eating larger portions or having that many extra.

When making my purchase this week, I noticed something other than the price increase.
The box is the same design, shape and colour, but instead of 750g, there are only 625g in the box.
Now 125g doesn’t sound very drastic as it equates to a little over 4oz, but take into account that portion sizes are recommended at 30g, that is actually a reduction of a sixth in volume or 4 bowls to us! Take that into account with a 6p per box increase, and that is quite a hike in price.

BUYING LESS FOR MORE.

Far easier to say something is unavailable for a couple of weeks so that new stock can be slipped in and no-one will notice the weight reduction, after all, price comes first, right?

Now I’ve done some sums (mainly because I’m bored, the braincell needs a workout and I have nothing interesting to write about today), and I’ve come up with an increase of over 29 per cent**

I refer you back to a post which included food inflation and £100 worth of food purchased in July 2014 would only cost £100.10 in July 2015.

Ppzft!

** Note:
my calculations are as follows:
750g cost 79p, therefore approx 13p per 125g.
625g cost 85p, therefore 17p per 125 g.
If the box were still 750g, then the new price would be £1.02,  thus 23p more.
Therefore a 23p increase on 79p is 29.11%
Sometimes I wish I weren’t a number cruncher!

 

About pensitivity101

I am a retired number cruncher with a vivid imagination and wacky sense of humour which extends to short stories and poetry. I love to cook and am a bit of a dog whisperer as I get on better with them than people sometimes! We have recently lost our beloved dog Maggie who adopted us as a 7 week old pup in March 2005. We decided to have a photo put on canvas as we had for her predecessor Barney, and now have three pictures of our fur babies on the wall as we found a snapshot of my GSD so had hers done too. From 2014 to 2017 'Home' was a 41 foot narrow boat where we made strong friendships both on and off the water. We were close to nature enjoying swan and duck families for neighbours, and it was a fascinating chapter in our lives. We now reside in a small bungalow on the Lincolnshire coast where we have forged new friendships and interests.
This entry was posted in budgets, change, food, Just a thought, money matters, My life, numbers, observations, shopping and tagged , , , . Bookmark the permalink.

1 Response to A sneaky ruse

  1. That seems to be the trend everywhere – smaller packages either at the same price as the old packages, or sometimes at a slightly higher price. It’s annoying. If I go to the store for a half-gallon of vanilla ice cream to go with a birthday cake, I want a full half-gallon, not 3-1/2 pints.

Comments are closed.